Burnos higienistės patarimai, norintiems džiaugtis sveikais dantimis!

apie BURNOS higieną

Kalbiname šeimos klinikos ,,ALFA CLINIC'' burnos higienistę Eglę Pranulienę.

- Kokios procedūros atliekamos burnos higienos metu?

Profesionalios burnos higienos metu yra šalinamos kietosios ir minkštosios dantų apnašos, nustatomas individualus dantų valymo veiksmingumas, dantų ir dantenų būklė, atliekamos gydomujų preparatų (pvz.: fluoro) procedūros, pacientai mokomi asmens burnos higienos. Rekomenduojamos asmens higienos priemonės. 

- Ką būtina žinoti kiekvienam apie profesionalią burnos higieną?

Profesionalia burnos higiena siekiama užkirsti kelią apnašų sukeliamoms ligoms. Kietosios apnašos yra šalinamos ultragarsiniu skaleriu ir specialiais rankiniais instrumentais. Minkštosios apnašos ir pigmentinės dėmės (atsiradusios dėl rūkymo, juodos arbatos, kavos ar kitų dažančių maisto produktų vartojimo), yra šalinami oro abrazijos būdu. Tai labai efektyvus būdas, atliekamas specialia smėlio srove, kuri dideliu greičiu, vienu metu išstumia orą, vandenį ir specialią sodą. Po šios procedūros dantys atgauna savo natūralią spalvą. Vėliau dantys yra poliruojami su švelnia abrazyvine pasta su besisukančiomis gumytėmis ir šepetėliais.

- Kaip kasdien rūpintis savo dantimis, kad jie būtų sveiki ir gražūs?

Kad dantukai būtų sveiki ir gražūs, turi būti atliekama kasdienė burnos ertmės priežiūra naudojant asmenines higienos priemones. Rekomenduojama kasdien du kartus per dieną valyti dantis šepetėliu, šalinant apnašas ir maisto likučius. Naudoti tarpdančių siūlą, valyti liežuvį, skalauti burną tam skirtais tirpalais. Svarbu jau vaikus nuo mažens mokyti tinkamos burnos higienos, ir diegti šiuos įpročius. Tačiau svarbu šias procedūras atlikti taisyklingai, kad jos būtų efektyvios, o kartais, kad nebūtų žalingos, svarbu išklausyti burnos higienisto patarimus.

- Ar susidarę akmenys ant dantų labai kenksmingi?

Ant dantų susidarę akmenys yra labai kenksmingi, nepašalinus jų, gali išsivystyti gingivitas,o vėliau - periodontitas. Gingivitas - dantenų uždegimas, dantenos gali paburkti, valant šepeteliu kraujuoti, iš burnos pradeda sklisti nemalonus kvapas. Periodontitas - liga, kurios metu, uždegimas pažeidžia dantį supančius audinius: dantenas, periodonto raištį, cementą, alveolės kaulą. Dantys tampa paslankūs, vėliau, negydant ligos, dantys gali pradėti kristi. 

- Kas kiek laiko reikėtų atlikti burnos higieną?

Profesionalios burnos higienos dažnumas priklauso nuo paciento asmens higienos kokybės, akmenų kaupimosi intensyvumo, apnašų. Dažniausiai profesionali burnos higiena atliekama nuo 1 iki 4 kartų per metus.

- Kokios problemos gali nulemti kraujuojančias dantenas?

Dantenos gali kraujuoti dėl per kieto šepėtelio naudojimo ar netaisyklingo dantų valymo, dėl kabančių plombų kraštų, netvarkingų protezų, ant jų susikaupusių apnašų, vitaminų trūkumo, kai nusilpsta imuninė sistema, sergant kraujo, kepenų ligomis, cukriniu diabetu ar vartojant kai kuriuos medikamentus. Taip pat lytinio brendimo, nėštumo ar menopauzės metu.