Mineralinės medžiagos

Mineralinės medžiagos būtinos žmogaus organizmui, nes yra svarbios gyvybinėms funkcijoms. Jos palaiko šarmų - rūgščių pusiausvyrą, dalyvauja susitraukiant raumenims, dujų apykaitoje, nervų sistemos veikloje, krešant kraujui. Mineralinės medžiagos sudaro apie 4.5% suaugusio žmogaus svorio, t.y apie 3.5 kg. Iš jų didžioji dalis, 5/6, įeina į kaulų sudėtį. Pagal kiekį organizme mineralinės medžiagos skirstomos į makroelementus ir mikroelementus.

Makroelementai Mikroelementai
Kalcis Manganas
Fosforas Molibdenas
Geležis Kobaltas
Natris Jodas
Chloras Fluoras
Siera Nikelis

Sveikam žmogui svarbiausi yra 12 mineralinių elementų (kalcis, fosforas, magnis, geležis, cinkas, jodas, varis, manganas, molibdenas, fluoras, chromas, selenas) ir 3 elektrolitai (natris, kalis, chloras). Pagal atliekamas funkcijas organizme, mineralinės medžiagos skirstomos į tris grupes.

Pirmai grupei priklauso mineralai, kurie sudaro organizmo struktūros elementus, įeina į kaulų, dantų, odos, plaukų sudėtį. Tai kalcis, fosforas, siera, magnis ir fluoras.

Antrai grupei priklauso cheminiai elementai, kurie dalyvauja palaikant organizmo šarmų - rūgščių balansą, svarbūs elektrolitų, vandens apykaitai, reguliuoja vidinės terpės pH. Tai natris, fosforas, magnis, siera.

Trečiai grupei priklauso mineralinės medžiagos, kurių organizme yra labai mažais kiekiais. Šie mikroelementai įeina į įvairių fermentų, hormonų, kitų organizmui būtinų junginių sudėtį. Svarbiausios iš jų geležis, varis, cinkas, manganas, molibdenas, kobaltas ir jodas.