Vaikų pulmonologė med. m. dr. Irena Narkevičiūtė

apie VAIKŲ sveikatą

Šiuo periodu dažniausiai kosulį ir slogą sukelia virusai. Juos platina užsikrėtę žmonės - kosėdami, čiaudėdami, virusas dažnai perduodamas ir per rankas. Jei rankomis palietėme virusu užkrėstą paviršių, paskui liečiama nosį, burną - galime užsikrėsti. Todėl rankų higiena yra būtina. Ūmių virusinių infekcijų sukelta sloga ypač vargina kūdikius - jie negali žįsti, kai nosytė užgulta.

Dažnas virusinių infekcijų palydovas - kosulys. Vaikai iki 5 metų per metus vidutiniškai serga 5 kartus virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis. 7 - 10 dienų sirgdami kosėja. Vadinasi, per metus kosėja apie 50 dienų. Tai - gana dažnas dalykas. Tai ypač dažnas reiškinys vaikams, lankantiems kolektyvus, daugiavaikėse šeimose, nes tai yra mažas kolektyvas. Žmogus turi didžiules galimybes užsikrėsti ne vienu, o keliais virusais. Šias ligas žmonės dažnai vadina peršalimo ligomis. Tai nėra visiškai teisinga, nes jas sukelia virusai. Jų yra labai daug. Žmonės klaidingai elgiasi, jei ima gerti „vaistus nuo kosulio" vienus po kitų.

Virusų sukeltas kosulys (priklausomai, koks virusas sukėlė kosulį) turi savo ligos eigą. Iš pradžių intensyvėja, pasilaiko tame pačiame lygmenyje, tada pradedama atsikosėti, vėliau ima rimti. Tokia eiga ir nieko nepadarysi. Vaistai nuo kosulio šiais atvejais neveiksmingi. Jei kosulys užsitęsia 3 - 4 savaites, gali būti, kad užsikrečiama pakartotinai. Kosulio gydymas priklauso nuo sukėlėjo - jei tai virusai - vaistų gerti nepatariame. Reikėtų gerti daugiau šiltų skysčių ir stebėti, ar vaikas gerai šlapinasi. Tinka neriebios sriubos, tai irgi skysčiai. Patariame valgyti citrinų, medaus.

Virusai rudens - žiemos metu žmones „atakuoja" žymiai intensyviau, imunitetas silpnesnis, todėl ir sergame dažniau. Šiuo metu plinta ir sezoninis gripo virusas, todėl raginame būti atidiems ir nepamiršti pasimėgauti šilta arbata.

10. Prof. Irena Narkevičiūtė apie virusines infekcijas by Vitaminai_lt