Kaip sustiprinti vaiko imunitetą

apie VAIKŲ sveikatą

Atėjo pavasaris. Po truputi šyla orai, ilgėja dienos, vis dažniau ir dažniau pasirodo saulutė. Tačiau dažnai pirmieji saulės spinduliai ir šiltesnis vėjo dvelktelėjimas būna labai apgaulingi. Atšilus orams, kartais paskubam nusimesti šiltesnius rūbus, kepures, pirštines. Ypač vaikai neįvertina apgaulingo pavasario oro ir išlekia į lauką kepures, šalikus ir pirštines palikę namie. Ir tuomet nedaug trūksta, kad pavasario džiaugsmai pavirstų rūpesčiais dėl peršalimo, pakilusios kūno temperatūros, slogos, užkimimo ar kosulio. Vaikai peršalimo ligomis linkę sirgti dažniau ne tik dėl silpnesnės, ne iki galo susiformavusios imuninės sistemos ar didesnio jautrumo temperatūros pokyčiams, bet ir dėl to, kad darželyje ar mokyklose yra geros sąlygos virusui plisti oro-lašeliniu bei tiesioginio kontakto būdu. Argi mokyklinukui paaiškinsi,kad neitų arti sergančiojo draugo?

Peršalimu vadinama virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kurią gali sukelti daugiau kaip 200 rūšių virusų (rinovirusai, adenovirusai, paragripo ir kt.) bei kitų mikroorganizmų. Palankias sąlygas peršalimo ligai vystytis sudaro ir kitokie veiksniai: netinkamas maistas, per didelis nuovargis, fizinės ir psichinės traumos, orų kaita (sausas šiltas patalpose ir drėgnas šaltas lauke) ir kt. Statistikos duomenimis, vaikų sergamumas pastaraisiais metais padidėjo keletą kartų, o viena iš priežasčių - neracionali mityba, vitaminų stoka. Dėl šių priežasčių susilpnėjus vaikų imunitetui, jie dažniau suserga įvairiomis ligomis. Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, tarp vaikų iki 14 metų amžiaus sergamumas kvėpavimo organų ligomis yra pirmoje vietoje. Dažnos kvėpavimo takų ligos nepraeina be pėdsakų, nes sutrikdo vaiko organizmo funkcijas ir įprastą raidą. Susidaro palankios sąlygos atsirasti įvairioms lėtinėms ligoms.

Kiekviena mama ir tėtis labiausiai norėtų, kad jų vaikui iš viso nereikėtų kentėti varginančios slogos, kosulio ar gerklės skausmo, stengdamiesi bet kokiu būdu apsaugoti jį nuo peršalimo ligų.
Geriausia visų peršalimo ligų profilaktika - stipri imuninė sistema. Žmogaus imuninė sistema - gana sudėtingas įvairių organų ir jų išskiriamų medžiagų mechanizmas. Jeigu imuninės sistemos atsakas į ligos sukėlėjus per silpnas, mikroorganizmai nugalės, žmogus susirgs. Todėl jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų reikia stiprinti mažylio imuninę sistemą.
Kūdikių imuninės sistemos stiprinimui ypač vertingas yra maitinimas krūtimi, nes su mamos pienu mažylis gauna imunoglobulinų - organizmo gynybinių baltymų, apsaugančių jį nuo įvairių infekcijų.
Vyresniems vaikams svarbi visavertė mityba, darbo ir poilsio režimas. Svarbu, kad vaikas valgytų kuo įvairesnį maistą. Maisto racione turi būti pakankamai šviežių vaisių bei daržovių ( apie 400g. kas diena), pieno produktų, žuvies bei jos produktų, nes tik valgant žuvį gaunamos imuninei sistemai svarbios Omega 3 riebalų rūgštys. Svarbu formuoti teisinga vaiko darbo ir poilsio režimą, vaikas turi pakankamai miegoti. Mokyklinio amžiaus vaikams rekomenduojama miegoti 8 val. per parą.

Dažnai sunku sureguliuoti, kad vaikai laikytųsi visų organizmo stiprinimo būdų, todėl rekomeduojama papildomai duoti maisto papildų, kuriuose yra vitaminų, mikroelementu bei kitų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios stiprina imuninę sistemą, o vaikui susirgus, greičiau padeda atsikratyti nemalonių peršalimo požymių.
Imuninės sistemos veiklai svarbus vitaminas C, kuris padeda išvengti peršalimo ligų, gali padėti palengvinti peršalimo simptomus bei jų trukmę. JAV 67 proc. besikreipiančių į gydytoją dėl peršalimo ligos tiki, kad vitaminas C sumažina ligos simptomus [1]. Nuolatinis šio vitamino vartojimas taip pat gali vidutiniškai 8 proc. suaugusiesiems ir 13,5 proc. vaikams sumažinti kvėpavimo organų infekcijų trukmę ir palengvinti simptomus.
Sezono pokyčiai turės mažiau įtakos vaiko sveikatai, jei organizme pakaks vitamino E, cinko, seleno, kalcio ir kitų mikroelementų.

Teigiamai imuninę sistemą veikia gerosios žarnyno bakterijos - probiotikai. Tinkamai subalansuota žarnyno mikroflora vaidina svarbų vaidmenį procesuose, vykstančiuose ne tik žarnyne. Esama mikroflora ne tik sintetina fermentus, skaidančius nesuvirškintas maisto medžiagas skrandyje ir plonajame žarnyne, sintetina B grupės ir K vitaminus, aktyvina kitų mineralų (geležies, magnio, kalcio) rezorbciją, sudaro apsauginį gleivinių barjerą, bet ir palaiko gynybines organizmo jėgas, aktyvina imuninę sistemą [2, 3].

Nereikia pamiršti ir imunostimuliatorių. Peršalimo ligų sukeltiems simptomams lengvinti, imunitetui stiprinti puikiai tinka ežiuolių preparatai, kurie yra vieni veiksmingiausių imunostimuliatorių.
Rausvažiedė ežiuolė kilusi iš Šiaurės Amerikos. Šiuo augalu čiabuviai gydė įvairias gerklės, dantenų ligas, sunkiai gyjančias žaizdas, kosulį, žarnyno sutrikimus, migreną, gyvatės įgėlimą. Devynioliktame amžiuje šis augalas tapo „geriamuoju ir vietinio poveikio vaistu nuo infekcijų" ne tik Amerikoje, bet ir Europoje, bet, atradus antibiotikus, ilgainiui buvo pamirštas. Ir tik šeštajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje šis dekoratyvinis augalas vėl prisimintas. Ežiuolėje yra eterinių aliejų, inulino, kurie stimuliuoja imuninę sistemą. Yra duomenų, kad ežiuolės preparatai stimuliuoja baltųjų kraujo ląstelių, kurios atsakingos už organizmo atsparumą, kiekį. [4, 5]. Atlikta daug klinikinių tyrimų, kurių tikslas - įrodyti rausvažiedės ežiuolės preparatų veiksmingumą apsaugant nuo pasikartojančių peršalimo ligų ir jas gydant. Statistiškai reikšmingas teigiamas ežiuolės poveikis nuo peršalimo ligų, įrodytas devynių tyrimų metu [6].

Tinkamai prižiūrėdami ir stiprindami vaikų imuninę sistemą galėsite be baimės ištverti vėsius ir permainingus orus bei džiaugtis savo sveiko vaikučio šypsena.

Straipsnį parengė gyd. Jurgita Biliuvienė

 

1. Braun B.L., Fowles J.B., Solberg L. et al. Patient beliefs about the characteristics, causes and care of the comon cold: an update // J. Fam. Pract. - 2000, 49, p. 153-156.

2. Guarner F., Malagelada J.R. Gur flora in health and disease // Lancet. - 2003, 361, p. 512-519.

3. Fuller R., Gibson G.R. Probiotics and prebiotics, microflora management for improved gut healt // Clin Microbiol Infect. - 1998, 4, p. 477-480.

4. Goel V., Lovlin R., Chang C. et al. A proprietary extract from the echinacea plant (Echinacea purpurea) enhances systemic immune response during common cold // Phytother. Res. - 2005, 19, p. 689-694.

5. Turner R., Bauer R., Woelkart K. et al. An evaluation of Echinacea angustifolia in experimental rhinovirus infections // N. Engl. J. Med. - 2005, 353, p. 341-348.

6. Linde K., Barret B., Woelkart K. et al. Echinacea for preventing and treating the common cold // Cochrane Database Syst. Rev. - 2006, (1), CD000530.