Ruduo – metų laikas, kuris iššaukia depresiją?

apie PSICHOLOGIJOS paslaptis

Prasidėjus rudens sezonui dažnai apninka liūdnos mintys, lietingos dienos ir vėstantis oras slegia. Jautresni ir nervų sistemos ligomis sergantys žmonės ypač jautriai reaguoja į šį metų sezoną.

Vyrų depresijos požymiai

Vyrai dažniausiai depresiją išgyvena žiemą. Sumažėja jų energija, darbingumas, sutrinka miegas. Dažnai vyrai išgyvena dėl nepasisekusių darbų, finansinės padėties.

Moterų depresijos požymiai

Moterys depresija serga dažniau nei vyrai. Kinta jų nuotaika, kūno svoris, miego sutrikimai. Tikimybė susirgti depresija padidėja menopauzės metu.

,,Šeimos sveikatos enciklopedijoje'' depresija skirstoma į šias formas:

Monopolinė depresija - dažniausias suaugusių žmonių psichikos sutrikimas. Tikimybę susirgti monopoline depresija turi 20 proc. moterų ir 10 proc. vyrų, o bipoliniu sutrikimu - tik 1 procentas. Nustatyta, kad tik 20-25 proc. depresija sergančių žmonių kreipiasi į gydytojus ir yra gydomi.

Atlikti tyrimai įvairiose šalyse parodė, kad visur moterys serga 2 kartus dažniau nei vyrai monopolitine depresija. Manoma, kad tai gali priklausyti nuo įvairų stresų, gimdymo, hormoninių pokyčių. Monopolitinė depresija gali kilti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai prasideda 20-50 metų.

Endogeninė depresija kyla dėl organizme vykstančių pakitimų. Kartais ligoniai teigia, kad tapo prislėgti po kažkokio stipraus išgyvenimo. Endogeninei depresijai būdinga prislėgta nuotaika, sulėtėjusios asociacijos, užslopinti judesiai. Ligonis būna pasyvus, kartais be tikslo vaikšto, nereaguoja į aplinkinius, niekuo nesidomi.

Depresijų sezoniškumas seniai pastebėtas. Daugelis depresijos epizodų dažniausiai pasikartodavo pavasarį, rudenį ar žiemą.

Koks gydymas skiriamas sergantiems depresija?

Dažniausiai gydytojas skiria antidepresantus ir psichoterapiją. Gydymas gali trukti nuo 6 iki 9 mėnesių. Jei žmogus, pasijautęs geriau, nutraukia vaistų vartojimą jam nepasibaigus, liga gali tuoj pat atsinaujinti.