Šeimos gydytojos patarimai - kaip atskirti gripą nuo peršalimo ir kaip gydytis susirgus?

apie PERŠALIMO ligas

Pataria ,,ALFA CLINIC'' šeimos gydytoja Izabelė Gasiūnaitė.

Kaip atskirti gripą nuo peršalimo?

Peršalimą sukelia kiti, ne gripo, virusai. Atskirti peršalimą nuo gripo vien pagal simptomus yra gana sunku ar net neįmanoma. Paprastai gripu susergama staigiau. Gripui būdingesnė aukšta temperatūra, raumenų, sąnarių skausmai, ryškus nuovargis ir sausas kosulys. Sloga, užgulta nosis dažnesnė paprasto peršalimo metu.

Gripo inkubacinis gripo periodas yra 1-4 dienos.
Ligos simptomai dažniausiai pasireiškia staiga. Pagrindiniai simptomai:
- karščiavimas (paprastai temperatūra būna aukšta, siekia iki 40̊)
- raumenų (ypač nugaros, galūnių), sąnarių, akių, pilvo skausmas
- bendras silpnumas, nuovargis
- liguista išvaizda: šilta, paraudusi oda, paraudusios, ašarotos akys
- galvos skausmas
- sausas kosulys
- gerklės skausmas, sloga, čiaudulys
- apetito sumažėjimas
- mažiems vaikams būdinga aukštesnė temperatūra. Kartais jie gali vemti ar viduriuoti.
Jei neišsivysto gripo komplikacijų, ligoniai pasijunta geriau po 7-10 dienų. Tačiau net ir pasveikus, kurį laiką gali išlikti bendro silpnumo, nuovargio jausmas.

Gripą sukeliantys virusai skirstomi į 3 tipus: A, B ir C. A ir B tipo virusai sukelia epidemijas. A tipo gripo virusas susijęs su pandemijomis (epidemijomis, išplitusiomis po visą pasaulį), A ir B tipo gripo virusai nuolat kinta, susidaro jų naujos padermės.

Koks gydymas skiriamas susirgus gripu?

Įprastai skiriamas gydymas simptominis: antipiretikai, kai kūno temperatūra pakyla >38̊, vaikams, kai temperatūra pakyla >38,5̊, atsikosėjimą gerinantys preparatai, nosies tualetas (periodinis plovimas jūros vandeniu), skysčiai, lovos rėžimas, tam tikrais atvejais gydytojas gali paskirti antivirusinius vaistus. Kad šie vaistai būtų efektyvūs, jie turi būti pradėti kuo anksčiau pasireiškus ligos simptomams.

Kaip apsisaugoti, kad neužsikrėstume gripu?

Svarbi asmeninė higiena: būtina dažnai plauti rankas vandeniu ir muilu, nesidalyti drabužiais ar asmeniniais daiktais gripo protrūkio metu, vengti liesti veidą nenusiplovus rankų, kosint ar čiaudint burną prisidengti nosine, vengti kontakto su sergančiais asmenimis, susirgus likti namuose.

Efektyviausias būdas išvengti gripo - skiepijimasis. Nuo gripo skiepijamasi kasmet prieš gripo sezoną. Skiepai nuo gripo rekomenduojami suaugusiųjų ir vaikų nuo 6 mėn. gripo profilaktikai prieš kiekvieną sezoną. Geriausias laikas skiepytis - spalio ir lapkričio mėn. Po skiepų imunitetas susidaro po 2 savaičių. Didžiausias antikūnų kiekis susidaro 4-6 savaitę po skiepijimo. Po 6 mėn. antikūnų koncentracija sumažėja apie 50 proc. Pagyvenusio amžiaus žmonės į vakciną reaguoja silpnesne imunine reakcija. Pasiskiepijęs jaunas ir sveikas žmogus imunitetą gripui išsaugo apie 6-12 mėn., kartais ir ilgiau. Tačiau kiekvienais metais būtina skiepytis dėl gripo viruso nuolatinio kintamumo. Pagyvenusius žmones rekomenduotina skiepyti kaip galima arčiau gripo sezoninio pakilimo.