Sveikas darbas

apie STRESO valdymą

Įsibėgėja mokslo metai, vaikai pabirę po mokyklas, suaugusieji – po darbus. Lyg ir nebuvę šiltos vasaros, smagių atostogų, naktinio laužo ar smagios žvejybos... Dabar liko tik linksniuoti: aš dirbu, tu dirbi, jie, jos dirba. Dirbame visi, tačiau ar susimąstome, ką mums duoda ir atima darbas? Sakoma, darbas žmogų puošia. O kur yra riba, kuomet „puošyba“ peržengia ribą?

Tikriausiai neverta kalbėti apie neigiamą poveikį sveikatai, kuomet dirbama kenksmingomis sąlygomis, nesant ergonomiškai darbo vietai ir pan. Šiuos dalykus visi puikiai supranta ir žino. Tačiau vertėtų kalbėti apie stresą darbe, juk net 28 proc. Europos Sąjungos darbuotojų turi problemų su sveikata būtent dėl patiriamo streso. O tai yra antroji po nugaros skausmų Europos Sąjungoje dažniausiai sutinkama su darbu susijusi sveikatos problema.

Suprasiu jei daugelis lietuvių jau dabar pamanė, jog darbdaviai tikrai visaip bando išspaust viską iš vargšelio darbuotojo, tačiau šįkart ne apie tai. Šįkart, apie savanorius streso ieškotojus.

Ar niekada nesusimąstėte kodėl dažnas darbuotojas patiria stresą? Ar tikrai dėl to, jog darbdavys iš jo nori labai daug? O gal jis pats nori labai daug ir todėl bando visais būdais nudirbti visus darbus, įtikti bosui, dirbti dieną ir naktį idant gautų geresnes pareigas…didesnį atlyginimą…Todėl kartais pažvelkime į save, prieš kaltindami kitus.

Ką pamanote pamatę skelbimą „Neturintis žalingų įpročių - nerūko, nevartoja alkoholio - vyras, turintis gerą darbą ieško draugės“? Tikriausiai manote: „Šaunus vyrukas, negali būti, jog jis vienišas“. Pasirodo gali. Ar žinote kodėl? Todėl, jog jis savanoris streso ieškotojas. Paprastai atidirbęs savo darbo dieną nuo 8 iki 20 valandos, jis grįžta namo pas savo antrąją pusę (kol jai dar nepabodo tūnoti namuose vienai) ir griebiasi kompiuterio, nes liko neatsakyti dar kokie 53 laiškai. Aišku, darbuojantis namuose kyla natūralus noras kažką užkrimsti po ilgos ir alinančios darbo dienos. Valgymas tokiu atveju jau tampa tik mechaninis, nesimėgaujant ir nesirenkant kas sveikiau. Valgoma viskas iš eilės, todėl sveikatos tikrai nepadaugėja. Išvada – netinkamai maitinantis organizmas negauna reikalingų maisto medžiagų.

Dar vienas aktualus klausimas tokiuose „santykiuose su darbu“ – miegas. Miegas - tai žmogaus ramybės būsena, kurios metu organizmas aktyviai atkuria savo jėgas, jo metu ilsisi visi organai. Kas nutinka nuolatos neišsimiegant tikriausiai sakyti nebereikia. Beje, miego metu žmogus atsijungia nuo išorinio pasaulio signalų, jo smegenys apdoroja ir įvertina nemiego metu gautą informaciją, sunaikina arba išmeta nereikalingą ir pasenusią. Trumpoji atmintis užpildoma dieną, o naktį joje esanti informacija palaipsniui pereina į ilgąją atmintį. Taigi nemanykite, jog pavyks apgauti organizmą ir nuveikti ar išmokti daugiau nesant pakankamai miego trukmei. Išvada – nepailsėjęs organizmas nervingiau reaguoja į stresines situacijas.

Na, o dar viena papildomo streso dozė gaunama tuomet, kai, visgi, pastebima, jog jūsų antrajai pusei visiškai nepatinka pomėgis darbuotis iki išnaktų. Tuomet jau abi pusės „pasiima“ savo streso dozę, kuri ilgainiui gali virsti ir į trinktelėjimą durimis. Išvada - jei persistengsite su darbo valandomis, galite tikėtis įtemptos situacijos „padedant“ antrajai pusei.

Galiausiai per didelis noras turėti daug, gali virsti nieko neturėjimu – sveikatos, šeimos, asmeninės laimės. Todėl darbuokimės sveikai – su užsidegimu, dideliu noru bei daugiau džiaugdamiesi pačiu darbu, o ne galvodami apie būsimus vaisius.