Nakviša (lot. Oenothera Bienis, angl. evening primrose)

Nakvišinių šeimos augalų gentis. Natūraliai paplitusi Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Tai vienmečiai, dvimečiai ir daugiamečiai augalai. Nakvišų dydis įvairuoja nuo 10 cm dydžio Oenothera acaulis augančios Čilėje iki 3 m siekiančios Oenothera stubbei iš Meksikos. Žiedai išsiskleidžia vakarais (dėl to ir pavadinta nakviša). Žiedai geltonos, baltos, rausvos spalvos, su keturiais širdiškais žiedlapiais.
Senovės indėnai tikėjo, kad šio augalo šaknų gėrimas suteikia antgamtinių jėgų, taip pat padeda nugalėti kovojant su laukiniais žvėrimis. Į Europą nakvišos buvo atvežtos XII amžiuje. Nakvišos europiečiams tuomet atrodė stebuklingi augalai; iš tų laikų mus pasiekia senas vokiškas posakis: "Svaras nakvišų šaknų suteikia daugiau stiprybės nei centneris jautienos". Senovėja žmonės kalbėjo, kad laukiniai gyvūnai, pauostę arba suėdę nakvišų šaknų, prisileidžia žmogų ir jam paklūsta.
Tačiau, ne iš karto pradžių buvo pastebėta vertingiausia nakvišų savybė. XVIII amžiuje kiniečiai įrodė, jog nakvišos - ne tik energiją teikiantis augalas. Iš jos sėklų jie pirmą kartą išspaudė aliejų, kurį panaudojo žaizdoms gydyti. Vėliau buvo pastebėta, kad valgydami nakvišų sėklas, žmonės jaučiasi geriau, greičiau sveiksta po virškinamojo trakto ligų.

Vaistinė žaliava - dvimetės nakvišos sėklos. Šalto presavimo būdu apdorojus nakvišų sėklas, gaunamas aliejus, kuriame yra ypatingų polinesočiųjų riebalinių rūgščių. Ypatingai svarbios linoleninė rūgštis ir gama-linoleninė rūgštis (GLA). Gama linoleninė rūgštis yra nepakeičiama omega-6 polinesočiųjų rūgščių grupės rūgštis. Ji žmogaus organizme nesigamina, todėl turi būti gaunama iš išorės.

Ši rūgštis per eilę įvairių biocheminių procesu, paverčiama į prostaglandiną E1, kuris:

  • turi priešuždegiminį poveikį,
  • padeda stabilizuoti ląstelių membranas,
  • reguliuoja gimdos, kraujagyslių bei žarnyno lygiųjų raumenų susitraukimus.

Vartojant nakvišų aliejų:

  • švelnėja priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomai,
  • normalizuojasi menstruacijų ciklas, jos būna mažiau skausmingos,
  • GLA riebalų rūgštis dalyvaudama prostaglandino E gamyboje, padeda palaikyti vienodą prolaktino (hormono, aktyvinančio krūties audinį), lygį, todėl sumažėja krūtų tempimo jausmas, skausmas premenstruaciniu periodu,
  • GLA dalyvauja lipidų apykaitos procesuose, padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Šios medžiagos yra ląstelių membranų sudėtinė dalis,
  • nakvišų aliejus turi medžiagų, padedančių išlaikyti sveikus plaukus, odą ir nagus.